מה תפקידו של עורך דין צבאי?

הצבא הוא אחד הגופים המדיניים אשר נהנים מהתמיכה הגורפת ביותר בקרב הציבור. מאחר ואחוזים גבוהים של אנשים ביצעו שירות צבאי, ישנו אמון חוצה מגזרים בצבא ההגנה לישראל.

למרות האמון, ישנם מקרים בהם הצבא חורג מתפקידו. כאשר חייל מועמד לדין בבית דין צבאי, עליו להתייחס לכך כמשפט לכל דבר ועניין ולנהוג בהתאם כדי למזער נזקים. מאמר זה ידון בתפקידיו של עורך דין צבאי.

 

יכולת ניווט ועבודה במערכת חוקים מקבילה

בתי הדין הצבאיים עובדים באופן דומה יחסית לבתי הדין הממשלתיים בישראל. ישנו שופט, ויש עורך דין מטעם התביעה וההגנה, כאשר הרכב המשתתפים יכול להשתנות על פי אופי ההעמדה לדין.

אחד מההבדלים העיקריים בין המערכת המשפטית הצבאית והאזרחית, הוא הפרדת הרשויות. בעוד שבתי הדין האזרחיים הם רשות נפרדת, אשר מאזנת את כוחה של הממשלה, בצבא מדובר במערכת אחת, כאשר ראשי המערכת המשפטית הצבאית ממונים על ידי הפיקוד העליון.

נוסף על כך, למערכת המשפטית הצבאית חוקים משלה, אשר אינם תואמים לחוקי המדינה, ומבוססים על מערכת של פקודות ודרגים. עורך דין אשר מייצג נאשם או תובע אדם אחר בבית דין צבאי, חייב להכיר את החוקים הללו באופן מלא, לצד היכרותו עם החקיקה הממשלתית הרגילה.

 

ייצוג נאשמים שביצעו עבירות בסיטואציה צבאית ייחודית

עורך דין צבאי חייב להיות בעל היכרות מעמיקה עם המערכת הצבאית על שלל גווניה והמערכים השונים הפועלים בה. חייל אשר מבצע עבירה על חוקי הצבא, עושה זאת מתוך מערכת נסיבות ייחודית, אשר יכולה פעמים רבות לעשות את ההבדל בין ההאשמה חמורה וזיכוי שלם.

עורך הדין חייב להבין את המורכבות של עמידה בכל פקודה בשדה קרב, את הקושי לקבל החלטה בתנאי לחץ, ואת התנאים הפסיכולוגיים הקשים בהם מצויים לעיתים קרובות חיילים. ההיכרות מאפשרת לעורך הדין להציג את עמדת הנאשם באופן שלם יותר, תוך מתן דגש לנסיבות הייחודיות של המקרה.

בסופו של דבר, רוב החיילים אשר התגייסו לצבא לא עשו זאת כדי לגרום לנזקים או לבצע פשעים, אלא לשם תרומה למדינה, ולכן עורך הדין חייב להשקיע זמן בהבנת הסיטואציה בה היו שרויים בעת ביצוע העברה, ולהציג זאת מול בית הדין.

 

לעיתים כדאי לשקול לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי

הצבא מקצה לנאשמים בעבירות חמורות, אשר דינן מאסר, ייצוג של עורך דין צבאי. עורכי דין אלו הם לעיתים עתודאים אשר התגייסו לאחר לימודים אקדמאיים, או חיילי מילואים אשר גויסו במיוחד לצורך כך.

חשוב מאוד לדעת שישנה אפשרות לשכור עורך דין פרטי לשם הייצוג שלכם בבית הדין הצבאי. עורך דין זה יהיה מחויב אליכם באופן מלא, ולא יתייחס אליכם כאל עוד אדם ביום עבודה עמוס, אלא כאל לקוח משלם ויקר ערך, אשר יש להגן עליו ולשמור עליו מכל משמר.

 

עורך דין בשילוב ידיים

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חיילים בשדה הקרב
צבא
מה תפקידו של עורך דין צבאי?

הצבא הוא אחד הגופים המדיניים אשר נהנים מהתמיכה הגורפת ביותר בקרב הציבור. מאחר ואחוזים גבוהים של אנשים ביצעו שירות צבאי, ישנו אמון חוצה מגזרים בצבא ההגנה לישראל. למרות האמון, ישנם