רשות המיסים בישראל-מה תפקידה, מה מטרתה ומדוע הציבור לא צריך לחשוש ממנה?

 מי מאיתנו לא היה רוצה להיות פטור ממיסים? הרי שמציאות שכזו היא לא אחרת מחזון אוטופי ומפתה.מאז ומתמיד אנחנו משלמים מיסים. לא לכולם ברור למה, אבל ברור לנו שאם לא נשלם, נשלם ביוקר.

אזיק קשור לכסף

מהי רשות המיסים בישראל?

רשות המיסים בישראל הינה מוסד ממשלתי העוסק בגביית מיסים ופועל תחת משרד האוצר. הרשות נוסדה בשנת 2004 עקב החלטת הממשלה לאחד את שני האגפים לגביית מיסים-אגף מס ההכנסה ואגף מסוי מקרקעין.היעד שהציבה לעצמה נוסח כך: "לאחד את ניהול נושא גביית המיסים תחת מנהל ראשי אחד ולהסמיך אותו על פי חוק להפעיל את חוקי המס הרלוונטיים".הרשות מונה כ-5,700 עובדים ובראשה ניצב המנכ"ל ערן יעקב. הקמת רשות המסים היוותה מהלך חיוני, גם מבחינת התייעלות מערכת המס ושיפור השירות לאזרחים, וגם כחלק אינטגרלי ממערכת אכיפת החוק בישראל.

מהם תפקידיה של הרשות?

תפקידיה השונים של רשות המיסים נוגעים במגוון תחומים, כאשר תפקידה העיקרי הוא לגבות תשלום מיסים של הסוגים שלהלן:

  1. מיסים ישירים-כוללים מס הכנסה, (חקירות מס) רווח הון ושבח מקרקעין. אלו מוטלים באופן ישיר מההכנסה, הן של פרטים והן של גופים. סכומו של מס ההכנסה משתנה באופן מותאם להכנסה. מס רווח הון ושבח מקרקעין מוטלים על רווחים עקב עסקאות של יחידים ושל חברות כאחד.

2.מיסים המוטלים על עסקאות נדל"ן- מס רכישה המוטל על הרוכש, ומס שבח המוטל על המוכר.

3.מיסים עקיפים- כוללים מכס, מס קנייה, מע"מ ובלו על דלק.

מכס-מס המוטל על יבוא סחורה, ולעיתים משתנה עקב הסכמים שחתמה ישראל עם מספר מדינות שאיתן מתנהל המסחר.

מס קנייה-מס מוטל על סחורה ביבוא וסחורה מקומית. חל בעיקר, על יבוא המוצרים הבאים: כלי רכב, סיגריות, דלק, אלכוהול ומוצרי יוקרה אחרים. משנות התשעים ועד היום חלה מגמת ירידה בשיעור מס הקנייה.

מע"מ- מס המוטל על עסקה בישראל, יבוא סחורות ומתן שירותים. שיעורו אחיד ממחיר העסקה או הסחורה(נכון להיום מהווה  כ-17%).

בלו על דלק- מס המוטל על סוגי הדלק, למשל: בנזין, סולר, נפט, גז, פחם ומזוט. סכום המס מתעדכן מדי שלושה חודשים.

מס שכר ורווח ומס שכר- מוטלים על מוסדות כספיים ומוסדות ללא מטרות רווח בהתאמה. מס זה מחושב על פי שני פרמטרים-רווחי הארגונים והשכר שהם משלמים.

בין היתר, רשות המיסים אחראית על מתן פיצויים כספיים בעבור נזקים עקב מלחמה ובצורת. תפקיד נוסף הינו להגביר את שיתוף הפעולה הבינלאומי בנוגע לענייני מכס. כמו כן, הרשות אמונה על פיקוח והגבלה על היבוא והיצוא המסחרי בכל נמלי הים,האוויר ובקווי הגבול ביבשה תוך הקפדה ביטחונית. יתרה מזאת, הרשות נועדה לסייע במאבק נגד הון שחור ואירועים פליליים כגון-העלמות מס, הלבנת כספים וכו'.

אז מדוע אין צורך לחשוש ממנה?

רשות המיסים הציבה לעצמה יעדים מובהקים, שבראש ובראשונה עומד בהם שיפור השירות לאזרח וחייו. הרשות פועלת באופן שוטף וביעילות לאכיפת מיסים ולמתן שירות איכותי והולם, תוך העצמת ההון האנושי והטמעת המחויבות והערך המוסף שבתשלום המיסים. היא מעמידה את הלקוח במרכז ופועלת לקידום מדיניות התומכת בצמיחה במשק ובצמצום פערים כלכליים. בתמורה לתשלום המיסים אנו מרוויחים מערך של שירותים ציבוריים איכותיים, החל מחינוך, בריאות, טיפול בזקנה, כבישים, משטרה וצבא. מס שווה ערך למדד ערך נעלה-אחריות המדינה לאזרחיה. ראוי להוסיף שבמדינות בהן המס הוא נמוך, מקבלים שירותים לקויים ונחותים. אל לנו לשכוח שהמיסים בשורה התחתונה, משרתים את צרכינו בסופו של יום.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם