רישום פלילי ללא הרשעה קודמת

התנהלות של הליך משפטי יכולה להסתיים ברישום פלילי אשר מהווה כתם לאדם בקבלתו למקומות מסוימים.

ניתן למחוק רישום פלילי וההחלטה נתונה לנשיא המדינה ולמערכת המשפט.

האם יש חשיבות לקיומה של הרשעה קודמת לרישום?

המשטרה מתעדת את כל התלונות והתיקים המוגשים בהתאם לתנאים מסוימים כך שעבור כל תלונה שהוגשה כנגד אדם מסוים, גם אם היא תלונת שווא, יופיע רישום במשטרה המתעד את פרטי התלונה והעבירה המיוחסת לחשוד. במידה והתיק עדיין נמצא בתהליך חקירה, נסגר או מעוכב על ידי היועץ המשפטי, הוא נמצא בקטגוריית רישום משטרתי ואינו חשוף לגופים פרטיים, יחסית סמוי אך עדיין קיים. בכל הליך משפטי או פלילי אשר מתקיים מומלץ לפנות מיד לעורך דין גם אם מדובר בעורך דין רשלנות רפואית, לא כדאי להתנהל לבד מול תהליך פלילי.

 

רישום פלילי

כאשר התיק עובר לתביעה להמשך הליך ובעצם מגיע לבית המשפט להעמדת החשוד לדין הוא נחשב רישום פלילי ומופיע לחשוד הן במשטרה והן לגופים פרטיים אשר במקרים מסוימים יכולים לבקש מידע זה. רישום פלילי הוא לחלוטין כתם ומהווה מכשול בקבלה למקומות מסוימים כולל הוצאת ויזה למדינות מסוימות וקבלה למגורים בישובים בארץ.

 

מחיקת רישום פלילי

מחיקה של רישום פלילי תלויה ראשית בעניין התביעה בתיק, במידה והתביעה מוצאת את התיק לא מתאים להעמדה לדין מחמת חוסר ראיות, חוסר אשמה או פשוט חוסר עניין הציבור בתוכן התיק (תוך ודאות שאי קיום הליך משפטי מול החשוד אינה תפגע בטובת הציבור), התיק יכול להיסגר, להפסיק להיות חשוף לגופים פרטיים ולא להוות יותר מכשול לאדם שהתיק מיוחס לו.

במידה והתביעה אכן ניגשה למשפט עם התיק מחיקתו של התיק תקרה באופן אוטומטי לאחר זמן תנאי מסוים. תקופת ההתיישנות תלויה בתוכן התיק וכן בהרשעות קודמות של בעל הרישום, במידה והרישום הפלילי הוא ללא הרשעה קודמת תקופת ההתיישנות תהיה קצרה יותר במקביל לתלות בחומרת ובסוג העבירה.

דרך נוספת למחיקת רישום פלילי היא על ידי הגשת בקשה לנשיא המדינה לחנינה. בכל שנה הנשיא נותן חנינה הן לאסירים והן לבעלי רישומים פליליים, החנינה יכולה למחוק את התיק או לחילופין לקצר את תקופת ההתיישנות, שוב, תוך הסתכלות הן על תוכן התיק והן על העבירות הקודמות או הנוספות של בעל הרישום. במידה ומדבור ברישום ללא הרשעה קודמת גדלה הסבירות שהתיק אכן ימחק או שתקופת ההתיישנות שלו תתקצר משמעותית.

רישום פלילי הוא אמנם בלתי נמנע בעת הגעת התיק למשפט אך הוא בהחלט יכול להימחק. כל הטיפול ברישום הפלילי ובכללי בעבירה הוא כתלות בהרשעות קודמות של החשוד ובשיקומו, ככול שעברו נקי יותר כך היחס אליו צפוי להיות יהיה חיובי יותר.

 

פטיש

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פסק דין
עורך דין פלילי
רישום פלילי ללא הרשעה קודמת

התנהלות של הליך משפטי יכולה להסתיים ברישום פלילי אשר מהווה כתם לאדם בקבלתו למקומות מסוימים. ניתן למחוק רישום פלילי וההחלטה נתונה לנשיא המדינה ולמערכת המשפט. האם יש חשיבות לקיומה של