קרע דרגה 3 בלידה

לידה היא רגע קסום בו מגיח תינוק אל אוויר העולם, אבל לעיתים הרגע הזה מגיע עם אתגרים לא צפויים ומורכבים. אחד מהם יכול להיות קרע בדרגה 3 שמתרחש בזמן הלידה. מדובר במצב רפואי שנשים צריכות להתמודד איתו ולו יש מספר השלכות. במאמר זה נסקור מה קורה במצב כזה, מה הסיבות המובילות אליו ואיך אפשר לטפל בו ולהבטיח החלמה בריאה

 

מה זה קרע דרגה 3?

קרע דרגה 3 בלידה הוא פציעה שמתרחשת לאם במהלך הלידה. זה משפיע על הפרינאום, שהוא האזור שבין פתח נרתיק האישה לפי הטבעת שלה. קרעים באזור זה מסווגים לפי החומרה שלהם, כאשר קרע 1 הוא הקל ביותר וקרע 4 הוא החמור ביותר.

דרגה 3 ממוקמת בין האמצע לבין הדרגה החמורה ביותר, על כן מדובר במצב בריאותי לא פשוט שעלול להוביל לכאב ואף לסיבוכים. בקרע מדרגה 3 הפציעה עוברת דרך שרירי הנרתיק עד פי הטבעת ופוגעת ברקמות שבאיברים אלה. סוג זה של קרע דורש טיפול רפואי מוקפד.

הוּלֶדֶת

מהן הסיבות להיווצרותו של קרע דרגה 3?

קרעים בדרגה 3 יכולים להתרחש בלידה עקב סיבות שונות. הסיבה העיקרית לכך היא הצורך בחתך חיץ, שהוא חתך כירורגי שנעשה בכדי להרחיב את פתח הנרתיק בשביל להוביל ללידה בטוחה יותר. לעיתים הקרע יכול להתרחש באופן טבעי כאשר התינוק עובר בתעלת הלידה והוא גדול מספיק כדי לקרוע את הרקמות.

גורמים נוספים שתורמים להיווצרותו של הקרע הוא תנוחת התינוק, מהירות הלידה ועוד. קרעים בדרגה 3 יכולים להיות כואבים ומעיקים, אבל הם ידועים כסיכון ידוע במהלך לידה- על כן אנשי מקצוע רפואיים ערוכים היטב לטפל בהם במהרה.

 

איך לטפל בקרע דרגה 3?

קיימים מספר שלבים בעת טיפול בקרע זה. השלב הראשון הוא טיפול רפואי. הרופא והאחיות יעריכו את המצב ויוכלו לאחות את הקרע, לעיתים באמצעות תפרים ולעיתים בדרכים אחרות. לאחר שהקרע יתוקן, מאחר ונשים עלולות לחוות כאב ואי נוחות לרוב יינתנו להן טיפולים מקומיים ומשככי כאבים כדי להקל.

לאחר מספר ימים מהלידה כדאי להתחיל גם טיפול פיזיותרפיה. תרגילים וטכניקות שונות לחיזוק וריפוי האזור הפגוע יכולים לסייע בהחלמה. גם מנוחה והתאוששות הם חשובים, ויש להימנע מפעילויות פיזיות מאומצות. מומלץ גם לבצע פגישת מעקב עם הרופא לאחר כמה שבועות כדי שהוא יראה שהקרע אכן מתאחה ושאין צורך בתפרים נוספים ושאין סיבוכים.

אם קרע דרגה 3 לא מטופל כמו שצריך הוא עלול להוביל לעיוות גופני, זיהום ומצבים בריאותיים אחרים- לכן יש לקחת את הטיפול בו ברצינות הראויה לכך.

 

לסיכום

לסיכום, קרע בדרגה 3 יכול להיות מצב מאתגר, אך באמצעות טיפול ותמיכה רפואיים נאותים נשים יכולות להחזיר את גופן למצבו הקודם בתוך תקופת זמן מסוימת עם מינימום כאב ואי נוחות.

הוּלֶדֶת

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
הוּלֶדֶת
כללי
קרע דרגה 3 בלידה

לידה היא רגע קסום בו מגיח תינוק אל אוויר העולם, אבל לעיתים הרגע הזה מגיע עם אתגרים לא צפויים ומורכבים. אחד מהם יכול להיות קרע בדרגה 3 שמתרחש בזמן הלידה.