קבלת פטור ממס שבח – הסבר מפורט

בעלי נכסים רבים המבקשים למכור נכס שברשותם, נדרשים לא פעם לשלם מס שבח עבור הנכס הנמכר. יחד עם זאת, במקרים מסוימים ישנן דרכים לקבל פטור ממס שבח, אשר מזמן חיסכון כספי משמעותי והופך את העסקה לרווחית במיוחד עבור מוכרי הנכס. במאמר הקרוב נעמיק בפרטי מס השבח ונבין תחת אילו תנאים ניתן להשיג פטור ממס שבח.

 

מה זה מס שבח?

רגע לפני שנבין כיצד ניתן להשיג מס שבח, חשוב להבין מהו בכלל מס שבח. מדובר על מס המוטל על הרווח המתקבל ממכירת מקרקעין. בפועל, מס שבח חל כאשר שווי הנכס עלה מאז רכישתו. כלומר, רק במידה והנכס נמכר ברווח, מוחל עליו מס שבח. שיעור המס נקבע לפי גורמים שונים, לרבות משך הבעלות, כאשר במקרים מסוימים תקופות החזקה ארוכות יותר עשויות להוביל לפטור ממס שבח.

 

תנאים לקבלת פטור ממס שבח

כדי להיות זכאים לפטור ממס שבח עבור עסקת מקרקעין, קיימים מספר תנאים שיש לעמוד בהם. כדי לעשות סדר, ריכזנו עבורכם כמה מהתנאים המרכזיים:

 

דירת מגורים מזכה

מוכרי נכסים אשר דירתם מוגדרת לפי חוק "דירת מגורים מזכה", זכאים לפטור ממס שבח עבור הנכס שעונה להגדרה זאת. נוסף על כך, הדירה צריכה להיות ברשותם של מוכרי הנכס למשך תקופה של לפחות 18 חודשים כדי לקבל את הפטור ממס שבח. כדי לבדוק אם הנכס עונה להגדרה החוקית של "דירת מגורים מזכה", מומלץ לבצע בדיקה יסודית על ידי אנשי מקצוע, שכן אם זה אכן המקרה, תוכלו לחסוך סכום משמעותי באמצעות פטור ממס שבח.

 

דירה יחידה

תנאי נוסף לקבלת פטור ממס שבח הוא הצגת הוכחה כי הנכס המיועד למכירה הוא הנכס היחידי שעומד לרשותו של המוכר. יחד עם זאת, ישנן דרכים להבטיח פטור ממס שבח גם במקרה שקיימות עוד דירות, שכן במקרים מסוימים אם נכס רשום על שמו של בן משפחה אחר, ניתן למכור את הדירה ולקבל פטור ממס שבח. חשוב לציין כי בנוגע לדירות מגורים, קיימת לפי החוק "חזקת התא המשפחתי" במסגרה בני זוג וילדים עד גיל 18 הם אותה ישות בכל הנוגע למיסוי.

 

סכום מקסימלי

פטור ממס שבח מתקבל עד סכום מסוים ומוגדר בחוק של מכירת הנכס. חשוב להבהיר כי  הסכום מתעדכן ומשתנה כל שנה, לכן חשוב להישאר מעודכנים בשינויים. נכון לשנת 2023, הפטור ממס שבח ניתן עד סכום של 4,846,000 ₪, כך שהסכום שחורג מכך מחויב במס שבח.

 

פטור ממס שבח – התנאים שחשוב להכיר

ניווט בנבכי מס שבח מצריך הבנה ברורה של תנאי הזכאות. פטור ממס שבח יכול להביא לחיסכון כספי ניכר לבעלי נכסים. על ידי עמידה בתנאים המתוארים ופנייה לליווי מקצועי, מוכרי נכסים יכולים לשפר את סיכוייהם להצליח לקבל פטור, ולמקסם את התועלת מעסקאות הנדל"ן שלהם.

קבלת פטור ממס שבח

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קבלת פטור ממס שבח
עורך דין מיסים
קבלת פטור ממס שבח – הסבר מפורט

בעלי נכסים רבים המבקשים למכור נכס שברשותם, נדרשים לא פעם לשלם מס שבח עבור הנכס הנמכר. יחד עם זאת, במקרים מסוימים ישנן דרכים לקבל פטור ממס שבח, אשר מזמן חיסכון