עורך דין מנהלי – מה זה אומר ובאילו תחומים הוא עוסק

בתי משפט מנהליים קיימים בישראל משנת 2000.

הקמתם באה להסמיך את בתי המשפט המחוזיים לעסוק בנושאים שהיו שמורים עד אז לבג"צ.

הקמתם איפשרה למדינה לחלק את העומס בין בתי המשפט ולהקל על האזרחים הזקוקים לשירותים משפטיים בתחומים מנהליים.

עניינים אלה ברובם עוסקים בסכסוכים בין אנשים פרטיים לבין רשויות מנהליות, קרי – משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ואפילו המשטרה.

 

עורך דין מנהלי – מה הייחודיות שלו?

עורכי דין המייצגים אנשים פרטיים, במשפטים מנהליים, שלא כמו בתחומי משפט אחרים, צריכים להכיר מספר גדול של נהלים והחלטות מנהליות, כדי להיות מסוגלים להבין אם מדובר בהפרת זכויות, בעקבות החלטה מנהלית כזו או אחרת.

בין אם מדובר בזכויות חוקיות, הנובעות מכוח החוק ובין אם מדובר בזכויות חוקתיות, הנובעות מכוח חוקי היסוד, הזוכים בישראל למעמד דומה לזה של חוקה, עורכי דין מנהליים צריכים להיות בקיאים בחוקים אלה, כדי לדעת כיצד לנהל את ענייניהם של הלקוחות, הרואים עצמם נפגעים מהחלטות של רשות מנהלית.

 

למה צריך עו"ד מומחה למשפט מנהלי?

רשויות מנהליות בישראל מוגנות מתוקף היותן חלק מהזרוע המבצעת של הממשלה.

לעומתן, נמצאים לפעמים אזרחי המדינה חסרי הגנה אל מול החלטות שרירותיות, בלתי הוגנות, או אפילו מכוונות.

כתוצאה מהחלטות אלה, אזרחים רבים מוצאים עצמם נפגעים וחסרי אונים מול כוחה של הממשלה.

עורך דין מנהלי הוא אדם שעבר הסמכה ממוקדת לנושא המשפט המנהלי ולכן יש לו את האפשרות להגן על לקוחותיו בצורה אופטימלית, מול החלטות פוגעניות, במקרה שהרשות שקיבלה אותן אינה קשובה, אינה מודעת, או אינה מעוניינת לסיים את הפגיעה.

עורך דין מנהלי, שמורגל בהתנהלות מול הרשויות, הגשת עתירות וערעורים, ייצוג עותרים בבתי משפט מנהליים, או בבית המשפט העליון, יכול, בניגוד לעורכי דין אחרים, לטפל בעתירה, או בערעור בצורה מקצועית, מתוך ידע והבנה לגבי  ההבדלים המהותיים בין משפט מנהלי לכל משפט אחר, כדי להעניק ללקוחותיו יתרון משמעותי וחשוב.

 

כיצד המשפט המנהלי מקל על האדם הפרטי מול הרשויות?

כמעט לכל אזרח בישראל קרה לפחות פעם אחת בחייו, שנתקל בהחלטה של אחת הרשויות (משרד ממשלתי, רשות מקומית, משטרה ועוד), שפגעה בזכויותיו. בין אם מדובר בדרישת תשלום מוגזמת ובלתי הוגנת, בקבלת קנס לא סביר, או לא מוצדק, או היתר בניה למשל, שניתן על ידי הרשות ויישומו פוגע בעותר.

כאשר האדם הפרטי נאלץ להתמודד לבד מול הרשויות, הוא מוצא עצמו לעיתים קרובות חסר אונים מול מערכת עצומה ובירוקרטית, שאין לו את הכוחות הדרושים לעמוד מולה, כדי להילחם על זכויותיו.

עורכי דין מנהליים ובתי משפט מנהליים, קיימים כדי לעזור לאנשים פרטיים לעמוד על זכויותיהם, לבקש את מה שמגיע להם.

עורך דין מנהלים עוזר לכם להבטיח שמי שמקשיב הוא בעל סמכות מספיק גבוהה, כדי לשנות את ההחלטה.

אם גם אתם מתמודדים עם החלטה מנהלית שגרמה לפגיעה בזכויותיכם, לחצו כאן: http://www.lawyersivan.co.il וקבלו ייעוץ והכוונה שיעזרו לכם להתמודד עם הבעיה.

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם