עברת אבדן כושר עבודה – מהן הזכויות שלך?

אובדן כושר עבודה הוא מצב בו אדם איבד באופן פתאומי את יכולתו לעבוד בשל מחלה קשה, תאונה או כל דבר אחר.

מצב זה מוגדר כאובדן של 75 אחוזים מיכולת העבודה עד אובדן כושר עבודה מלא.

במצב זה אדם עם משפחה לא יכול לפרנס אותה, במיוחד אם הוא המפרנס העיקרי, לכן הוא זקוק לעזרה מגורם אחר.

כמו כן, אדם יכול להיות מוגדר כמשהו שאיבד כושר עבודה לתקופה קצרה של מספר חודשים עד אובדן כושר לתמיד.

 

מאיפה מקבלים פיצויים?

המוסד לביטוח לאומי מבצע כל אזרח שמשלם לו בביטוח אובדן כושר עבודה ובפועל הפיצויים ניתנים ממחלקת נפגעי עבודה במל"ל. ישנם שלושה סוגים של מקרים –

  1. תאונה במהלך העבודה – עובד שעבר תאונה במהלך העבודה ונבדק על ידי רופא תעסוקתי שאישר שהוא לא יכול לחזור לעבודה, יקבל דמי פגיעה עד 90 יום מזמן התאונה. דמי הפגיעה שווים ל- 75 אחוזים ממשכורתו והם ישולמו לשלושה חודשים. אם לאחר שלושה חודשים הוא לא יכול לחזור לעבודה הוא יצטרך לבקש קצבת נכות.
  2. קצבת נפגעי תאונות – תאונה ביתית או תאונת דרכים שהביאה לאובדן כושר עבודה יכולה לזכות עובד בקצבת נפגעי תאונות אם הוא קיבל אישור רפואי על פציעתו. בדרך כלל פיצוי מסוג זה חל על שלושה חודשים מעת התאונה. אם ההשתקמות דורשת יותר זמן יש לפנות למחלקת הנכות הכללית.
  3. קצבת נכות כללית – אדם שאיבד את כושר העבודה לצמיתות או שכושר העבודה שלו פחת ב- 50 אחוז יקבל קצבה מביטוח לאומי. קצבה זו שווה לכל האזרחים, לא משנה מה הייתה המשכורת לפני. אם מדובר בכושר עבודה זמני המדד הוא ירידה ב- 45 אחוזים ביכולת העבודה.

 

חברות ביטוח פרטיות

יש אנשים שבוחרים להיות מבוטחים בחברות פרטיות וזה לא מבטל את הביטוח שלהם אצל  ביטוח לאומי, זה רק משפר את התנאים. כמוכן, יש מקרים שהמעסיק פותח ביטוח פרטי. הייחודיות של חברו ביטוח פרטי היא שבזמן אובדן כושר העבודה הלקוח לא מחויב בתשלומי הפרמיה. בנוסף, גובה השכר מגיע ל- 745 אחוזים מהמשכורת לפחות. חשוב לשים לב שחברת הביטוח שרכשתם ממנה פוליסה, אכן מעניקה פיצויים לאובדן כושר עבודה ולבדוק היטב את הפרטים כי כל חברה מציעה משהו אחר.

 

תביעות

יש מקרים בהם נעשה אי צדק בקשר לפיצויים ותשלומים ובדיוק בשביל זה קיימים עורכי דין שמתמחים בתחום ויוכלו ללוות אתכם בתהליך הארוך והקשה הזה. אמנם קשה להשיג פיצויים מביטוח לאומי וחברות פרטיות, אך עור דין יעלה את הסיכוי שתצליחו.

 

לסיכום

לכל אזרח שעבר אובדן כושר עבודה מגיעות הקצבאות הבסיסיות שתוארו לעיל. אם נעשה אתכם עוול תוכלו לפנות לאיש מקצוע כמו עורך דין אובדן כושר עבודה.

 

איש משפט

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
משקל
עורך דין דיני עבודה
עברת אבדן כושר עבודה – מהן הזכויות שלך?

אובדן כושר עבודה הוא מצב בו אדם איבד באופן פתאומי את יכולתו לעבוד בשל מחלה קשה, תאונה או כל דבר אחר. מצב זה מוגדר כאובדן של 75 אחוזים מיכולת העבודה