ספר המבחנים לקביעת אחוזי נכות – מהו הספר ומהם המבחנים?

ספר המבחנים של נפגעי תאונות עבודה או נכות כללית הוא הספר באמצעותו נקבעת דרגת הנכות של התובע.

מהו הספר ומהם המבחנים?  על כך במאמר הבא.

 

מהו ספר המבחנים של הביטוח הלאומי?

לביטוח הלאומי יש מדי יום עשרות וועדות רפואיות בכל רחבי הארץ בהן יושבים רופאים מקצועיים המחליטים על דרגת הנכות של התובעים בין אם מדובר על תאונת עבודה ובין אם על נכות כללית. כאשר התובע מוזמן לוועדה רפואית הוא נבדק פיזית על ידי הרופא, מדבר על בעיותיו הפיזיות והתפקודיות ומוכיח את הליקויים באמצעות מסמכים רפואיים וההיסטוריה הרפואית שלו. למשל אדם חולה סוכרת יכול להוכיח בצורה די פשוטה על החמרה במצבו על מנת לקבל נכות בהתאם לדרגת הסוכרת שלו ולפגיעות אחרות כתוצאה ממנה. ביחד עם זאת, ישנן פגיעות כמו פוסט טראומה שקשה יותר להוכיח. הוועדה מתרשמת מהתובע ולאחר מכן קובעת לו דרגת נכות. את הדרגה קובעים על פי ספר המבחנים המאוד מפורט ומדוקדק לגבי כל ליקוי באופן ספציפי. אך לא רק המבחן הרפואי או התפקודי חשוב אלא אף מבחן ההכנסה ומבחן דרגת כושר העבודה.

 

מבחן ההכנסה ודרגת הנכות

כל תושב ישראלי מגיל 18 ועד שנה לאחר גיל הפרישה יכול להגיש תביעת נכות כללית כאשר לא עובדים או שמרוויחים פחות מ-60% מהשכר הממוצע במשק. למעט עקרת בית או אישה נשואה שאינה עובדת במשך שנה או שנתיים במהלך 4 שנים לפני הגשת התביעה. בספר המבחנים של הביטוח הלאומי יש את כל ההגדרות לפיהן ניתן להגיש תביעת נכות כללית, התקנות, הזכויות והחובות של התובע. כל שלב ושלב מפורט בין אם מדובר על הליקויים ובין אם על דרך חישוב הנכות המשוכללת. הזכאות לקצבת נכות ניתנת רק מדרגת נכות של 60% ומעלה או 40% כאשר בין מספר ליקויים אחד מהם בדרגה של 25%. דרגת אי כושר עבודה נקבעת כאשר ההשתכרות היא 50% ממה שהתובע נהג להשתכר ודרגת אי הכשירות היא 60%, 65%, 75%, 100%.

 

מבחני הליקויים

הליקויים עליהם ניתן להיבחן כדי לקבל דרגת נכות הם: מחלות פנימיות, מצב רפואי לאחר ניתוח, פציעה, נוירולוגיה, מערכת אורו גניטלית, הפרעות ומחלות נפש, מערכת לוקומוטורית, ליקויי ראייה, מחלות אף אוזן גרון, לסת ושיניים, צלקות ומחלות עור, מוגבלות שכלית והתפתחותית. כל אחד מהנושאים הוא פרק בפני עצמו שבתוכו מפורטים כל הליקויים. למשל, חולה סוכרת המטופל בדיאטה יכול לקבל 5% נכות, אדם המטופל בדיאטה ומשתמש במשאבת אינסולין יקבל 40% נכות. במידה ויש לו גם בעיות בבלוטת התריס הוא יקבל נכות נוספת. נניח ועל פי ההגדרה בספר המבחנים כתוב שמצב בלוטת התריס חמור והתובע מסוגל לתפקד רק בעבודות בית קלות, הוא יקבל נכות של 75%. את שתי הנכויות הללו משקללים וכך נקבעת הדרגה הסופית. על מנת לקבל מידע נוסף בקרו באתר https://pitzuim.co.il.

 

המספר עשרים

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם