ניצול יחסי מרות – האם זו עבירה פלילית?

יחסי מרות הם יחסים שקיים בהם אלמנט מרכזי של הבדלי כוח בין הצדדים ביחסים. ביחסים מסוג זה יכול צד אחד לנצל את כוחו העודף בכדי לנצל את הצד השני במערכת היחסים. מצב זה נקרא ניצול יחסי מרות. בכתבה נפרט על יחסי מרות ועל ניצול פלילי שלהם במסגרות שונות. 

 

מה הם יחסי מרות ומהו ניצול של יחסים אלה?

יחסי מרות הם יחסים שבהם יש אלמנט של הבדלי כוח. מערכות יחסים אלה מתקיימות במקומות מסוגים רבים כמו מקומות עבודה, מוסדות לטיפול רפואי ונפשי, מוסדות לימוד שונים ועוד. במערכות יחסים אלה, יש לאחד הצדדים יתרון כוח על הצד השני מבחינה כלכלית, נפשית או רפואית.

במרבית המקרים יחסים אלה מתנהלים בצורה תקינה, אבל לעיתים יש במערכות יחסים אלה אלמנט של ניצול. ניצול יחסי מרות הוא שימוש בכוח של יחסי המרות בכדי לקבל טובות הנאה מסוגים שונים. ניצול יחסי מרות הוא עבירה פלילית בחוק למניעת הטרדה מינית.

 

ניצול יחסי מרות בחוק למניעת הטרדות מיניות

החוק למניעת הטרדות מיניות מונה 6 סוגי התנהגויות שנחשבות להטרדה מינית. בחוק מוגדר שהתייחסות חוזרת בעלת אופי מיני או הצעות מיניות חוזרות לאחר שהצד השני הראה כי הוא לא מעוניין בכך, הן בגדר הטרדה מינית. החוק גם מוסיף החרגה למקרים של יחסי מרות – במקרים אלה אין צורך בחזרה של ההצעות או ההתייחסות, ואין צורך בבקשה להפסיק את ההצעות וההתייחסויות בכדי שהתנהגות תיחשב כהטרדה מינית. החרגה זאת נקבעה מכיוון שבאופן טבעי במערכת יחסים שכזאת קשה למי שנמצא תחת יחסי מרות להתנגד למי שיש לו מרות עליו.

 

מהי הענישה בגין ניצול יחסי מרות בעבירות שונות?

ניצול של יחסי מרות זוהי נסיבה מחמירה לעבירות מיניות מסוגים שונים. הטרדה מינית או תקיפה מינית שנעשות תחת נסיבות של ניצול יחסי מרות, יזכו להתייחסות מחמירה יותר ממערכת המשפט. זאת משום שמעבר לפגיעה הרגילה בקורבן, בניצול יחסי מרות, העבריין משתמש בכוח ובסמכות שניתנו לו בכדי לפגוע באחרים.

 

יחסים זוגיים במקרים של יחסי מרות – האם זה אפשרי?

לא נרצה שתצאו מהכתבה בתחושה שהחוק למניעת הטרדה מינית מונע ממערכות יחסים זוגיות מאושרות להתפתח. במדינת ישראל אין איסור על מערכות יחסים בין אנשים שיש ביניהם יחסי מרות. אם מערכת יחסים כזאת מתפתחת בצורה אורגנית, יש לדווח על כך בצורה מסודרת, ולנסות לפעול בכדי להקטין את יחסי המרות בין הצדדים ככל האפשר.

 

סקירה של ניצול יחסי מרות במישור הפלילי – סיכום

יחסי מרות הם יחסים בין בוס לעובד, מרצה באוניברסיטה לסטודנטית או מטפל פסיכולוגי או רפואי, למטופלים שלהם, ועוד. ניצול של יחסי המרות האלה לשם קבלת טובות הנאה הוא עבירה פלילית בחוק למניעת הטרדות מיניות. הענישה על עבירות אלה יכולה להגיע למאסר של מספר שנים. עבירה פלילית

 

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עבירה פלילית
עריכת דין
ניצול יחסי מרות – האם זו עבירה פלילית?

יחסי מרות הם יחסים שקיים בהם אלמנט מרכזי של הבדלי כוח בין הצדדים ביחסים. ביחסים מסוג זה יכול צד אחד לנצל את כוחו העודף בכדי לנצל את הצד השני במערכת