נהיגה באופנוע ללא קסדה

רכיבה על אופנוע מחויבת בקסדה, גם בישראל וגם במדינות רבות נוספות בעולם המערבי. אבל מה קורה אם נתפסים ללא קסדה ובאיזה אופן הכי נוח ויעיל להגיש בקשה לביטול דוח תנועה? הנה כל התשובות

כלי רכב דו גלגליים נפוצים מאוד בישראל. קודם כל, אופנועים או קטנועים מתאימים לישראל כי מדובר על מדינה קטנה שבה מרחקי הנסיעה קצרים יחסית. בניגוד לארצות הברית או לחלק ממדינות אירופה והמזרח, בישראל אפשר להגיע כמעט מכל עיר אל כל עיר באמצעות רכב דו גלגלי בלבד ובלי השקעה מאסיבית באופנוע כבד ויקר. אז על הרקע הזה, אפשר להבין מדוע הרבה אנשים בוחרים לוותר על מכונית לטובת כלי רכב דו גלגלי.

 

פקקים בישראל

בישראל יש בעיה של פקקים. כל עוד התחבורה הציבורית תהיה לוקה בחסר והתשתיות לא מספיק מתאימות, אנשים יעדיפו לנסוע על כלי רכב דו גלגלי ולא על מכונית גדולה ומסורבלת. אז גם מהסיבה הזו, אפשר לראות את הפופולאריות של כלי רכב דו גלגליים ואת הביקוש עבורם בערים שונות ברחבי הארץ.

 

איך מותר לנהוג על אופנוע?

הביקוש לאופנועים מראה למה יש היום המון מקרים של בקשה לביטול דוח תנועה מצד בעלי רישיון לרכב דו גלגלי ולא רק מצד בעלי רישיון רכב רגיל או מסחרי. במילים אחרות, ככל שיש יותר אופנועים על הכביש – כך עולה הסיכוי שבעלי הרישיון יקבלו דוחות. בנוסף, החוק בישראל ייחודי בכמה מובנים וזה גם כן מעלה את הסיכוי לקבלת דוח מצד המשטרה וגורמי האכיפה.

כך למשל רכיבה על אופנוע בישראל מחויבת בלבישת קסדה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, זה לא המצב בכל העולם ויש המון מדינות באסיה למשל שלא מחייבות קסדה. אז נכון שגם מדינות נוספות בעולם המערבי מטילות את חובת הקסדה על בעלי רישיון לכלי רכב דו גלגלי, אולם זה כאמור לא המצב היחיד שקיים.

 

מתי בעלי רכבים דו גלגליים מקבלים דוח תנועה?

נהיגה באופנוע ללא קסדה נחשבת מסוכנת גם עבור הנהג וגם עבור הסביבה. מבחינת המחוקק, נהג אופנוע בלי קסדה מסכן את עצמו כי בכל מקרה של תאונה הוא עלול לספוג נזק בלתי הפיך בגולגולת ובראש. במקביל, הסכנה לסביבה נובעת מכך שאולי בהיעדר קסדה – הנהג לא רואה מספיק טוב את הדרך ולכן עלול לפגוע בהולכי רגל או בנהגים אחרים.

 

נסיעה בין רכבים

בעלי רכבים דו גלגליים עלולים לקבל דוח תנועה כאשר הם נוסעים בין המכוניות או בנתיבים של תחבורה ציבורית. היות ואחת המטרות של העדפת רכב דו גלגלי על רכב רגיל היא כאמור העניין הזה של קיצור זמן בפקקים, יש המון דוחות שמבוססים על נהיגה לא חוקית בין הרכבים. אבל גם במקרים כאלה, אפשר להתייעץ עם עורך דין תעבורה.

 

פקקים

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פקקים ראשית
עו"ד תעבורה
נהיגה באופנוע ללא קסדה

רכיבה על אופנוע מחויבת בקסדה, גם בישראל וגם במדינות רבות נוספות בעולם המערבי. אבל מה קורה אם נתפסים ללא קסדה ובאיזה אופן הכי נוח ויעיל להגיש בקשה לביטול דוח תנועה?