מה ההבדל בין מערכת המשפט הצבאית למערכת האזרחית?

מערכת המשפט הצבאית היא זו שאמונה על שפיטה של חיילים שביצעו עבירות שונות. המערכת הזו פועלות בצורה דומה למערכת המשפט האזרחי, וגם היא מכילה מספר ערכאות ועוסקת בשנואים מכל תחומי הקשת המשפטית. עם זאת, ישנם מספר הבדלים בולטים בין שתי המערכות ולפני שאתם עומדים לדיון בבית משפט צבאי חשוב שתכירו אותם.

 

מערכת המשפט הצבאי

בשל מספר סיבות צה"ל מחזיק מערכת משפט עצמאית, שנועדה עבור מקרים שבהם חיילים מבצעים עבירות שונות. מערכת המשפט הזו דומה בדברים מסוימים למערכת המקבילה לה בעולם האזרחי, אולם ישנם מספר הבדלים שכדאי להכיר אותם. עורך דין צבאי עומרי שטרן כאן כדי לספר לכם עליהם, ולעזור לכם להבין כיצד לצאת עם פסק דין טוב ממערכת המשפט הצבאית.

 

  1. השופטים

ההבדל המרכזי ביותר הוא מי השופטים במערכת המשפט. בעוד שממערכת האזרחית השופטים הם עורכי דין שמונו על ידי הוועדה למינוי שופטים, בבתי הדין הצבאיים השופטים הם למעשה אושיות משפטיות מתוך הצבא עצמו.

לנתון הזה ישנה משמעות רבה בהבנה שבסופו של דבר מערכת המשפט היא גוף שהינו חלק אינטגרלי מהצבא, וצריך לדעת להתמודד מולה בכלים מתאימים.

 

  1. סוג הענישה

הענישה בבתי המשפט הצבאיים שונה מזו שקיימת בבתי משפט אזרחיים. עונשי מאסר לתקופות קצרות הן דבר שרווח מאוד בבית דין צבאי, אולם באזרחות לא ניתנים עונשי מאסר לתקופות שפחותות מכמה חודשים. בנוסף, ישנם עונשים שכלל לא קיימים במערכת האזרחית כמו פגיעה בדרגה של הנאשם בתור עונש, או ריתוק שלו לזמן מה בלי היתר לחזור לביתו.

 

  1. יחס לעבירות מסוימות

הצבא הוא גוף שנועד לא רק להילחם אלא גם לחנך את המשרתים בו לאורם של ערכים מסוימים. לאור זאת, ישנם מעשי אשר זוכים לייחס מסוים מצד מערכת המשפט האזרחית, אולם במערכת הצבאית הם יקבלו יחס מחמיר יותר בשל העובדה שהם מהווים פגיעה בערכים של הצבא. הדבר הזה אומר שעבור מעשים זהים לא תמיד העונשים בשתי המערכות יהיו דומים.

 

ייצוג בבית משפט צבאי

בדיוק כמו בעולם האזרחי, גם בעולם הצבאי כל נאשם זכאי להגנה בחינם. ההגנה ניתנת על ידי הסנגוריה הציבורית בבית משפט אזרחי, ועל ידי הסנגוריה הצבאית בבית דין צבאי. אם אתם עומדים לפני משפט בבית דין צבאי חשוב לדעת שעורכי הדין שאותם הסנגוריה הצבאית מצעיה לכם אינם בהכרח עורכי הדין המנוסים ביותר שקיימים.

כדי להגביר את הסיכוי שלכם לצאת עם תוצאה סבירה מבית המשפט כדאי לקבל שירות מעורך דין מקצועי יותר, שמכיר היטב את המערכת הצבאית. במקרים רבים זה מה שמפריד ביניכם ובין עונש כבד.

 

לסיכום

בתי המשפט הצבאיים שונים מאלו האזרחיים במספר דברים. אם אתם עומדים לפני משפט בבית דין צבאי כדאי לקבל שירות מעורך דין שמנוסה בייצוג חיילים בבית משפט.

איש משפט

 

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם