לשון הרע – מתי ניתן להגיש תביעה?

תהליך הגשת תביעת לשון הרע מתחיל בבחירת הערכאה המתאימה, בהתאם לסכום הנתבע ולפרטי יחסי תובע-נתבע. זה יכול לנוע בין בית משפט לתביעות קטנות בסכומים נמוכים יותר, ועד לבתי משפט מחוזיים לתביעות משמעותיות. בנוסף, בתי דין לענייני משפחה או לעבודה עשויים להיות רלוונטיים כאשר לשון הרע כרוך ביחסי משפחה או יחסי עבודה, בהתאמה.

 

מהי תביעת לשון הרע?

בתחום המשפט האזרחי, לשון הרע מייצג סוגיה משמעותית שכן היא נוגעת להגנה על המוניטין של אדם מפני התקפה בלתי מוצדקת. הליבה של תביעת לשון הרע היא פרסום של תוכן שעלול לפגוע במוניטין של אדם, לחשוף אותו לשנאה, לבוז או ללעג, או להשפיע לרעה על העסקים או העיסוקים האישיים שלו. עם זאת, לא רבים מבינים את משמעות החוק והשפעותיו.

 

מה קובע החוק לגבי לשון הרע?

חוק איסור לשון הרע מספק מסגרת לפיה אנשים הסבורים כי הושמצו יכולים לבקש פיצוי. חוק זה מאפשר לתבוע פיצוי כספי ללא צורך שהתובע יוכיח נזק ממשי מלשון הרע. ספציפית, תובע עשוי להיות זכאי לסכום שנקבע מראש, אשר נכון לעדכונים האחרונים, ועומד על עד כ-80,000 ₪. סכום זה עלול להכפיל את עצמו אם תוכח כוונת זדון מצד המפרסם, ולהגיע עד לכ-160,000 ₪.

 

מה צריך לדעת על הגשת תביעה?

הגשת תביעה במקרים של לשון הרע מחייבת היכרות עם מאפייני החוק. פרסום, במונחים משפטיים, כולל כל צורה של הפצת מסרים שמגיעה לפחות לאדם אחד נוסף מלבד נשוא ההשמצה. ההגדרה של לשון הרע עצמה, לעומת זאת, היא יותר מורכבת ויכולה להשתנות ממקרה למקרה. בדרך כלל היא כוללת כל הצהרות בהקשר ציבורי שיכולות להשפיל אדם בעיני אחרים או להשפיע לרעה על פרנסתו.

 

שלבים בהגשת תביעה

כשמתחילים תהליך הגשת תביעת לשון הרע, יש לבחור קודם כל את הערכאה המתאימה, בהתאם לסכום שנתבע ולפרטים של יחסי תובע-נתבע. ערכאות אלה יכולות לנוע החל מבית משפט לתביעות קטנות כשמדובר בסכומים נמוכים יותר, ועד לבתי משפט מחוזיים שדנים בתביעות משמעותיות. גם בתי דין לענייני משפחה או עבודה יכולים לדון בתביעות לשון הרע כאשר אלה כרוכות ביחסי משפחה או ביחסי עבודה.

 

מה קורה אחרי הגשת תביעה?

לאחר הגשת התביעה, ההליך השיפוטי כרוך בשלב מקדים בו ניתן להמליץ על גישור, ולאחר מכן בקיום דיונים אם התיק מתקדם. לאורך שלבים אלו מוגשות ראיות, והצדדים יכולים להגיע להסדר או להמשיך למשפט מלא.

 

כך קובע בית המשפט האם התוכן הוא לשון הרע

בסיום התיק, החלטת בית המשפט כרוכה במספר קביעות מרכזיות. בתחילה, על בית המשפט להחליט אם התוכן הנדון נחשב כלשון הרע. אם כן, ההערכה הבאה היא האם התוכן אכן פורסם כהגדרת החוק. בהנחה ששני התנאים מתקיימים, בית המשפט שוקל אם לנתבע יש הגנות משפטיות כלשהן.

השמצה

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תביעה משפטית
עו"ד תעבורה
לשון הרע – מתי ניתן להגיש תביעה?

תהליך הגשת תביעת לשון הרע מתחיל בבחירת הערכאה המתאימה, בהתאם לסכום הנתבע ולפרטי יחסי תובע-נתבע. זה יכול לנוע בין בית משפט לתביעות קטנות בסכומים נמוכים יותר, ועד לבתי משפט מחוזיים