כל מה שצריך לדעת על עורך דין מקרקעין

בכל עסקת מקרקעין שתעשו, יהיה עורך דין מקרקעין אשר ילווה את העסקה. תפקידו של עורך הדין יתחיל בשלבים המוקדמים ביותר של עסקת המקרקעין ויימשך עד לתום העסקה. חשוב לדעת מי הוא עורך הדין אותו תיקחו לעסקה ולהכיר מראש את העבודה שהוא יבצע. להלן נסקור בקצרה את עיקרי עבודתו של עורך דין מקרקעין אשר ילווה את העסקה.

 

עורך דין מקרקעין – מתחילת העסקה ועד סופה

החלטתם לרכוש דירה או למכור את הדירה שלכם בחדרה או בכל מקום אחר? ברכות! כדי לבצע את הליך המכירה או הקנייה של הדירה, עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין חברה או במקום בו רכשתם את הדירה.

עורך הדין לענייני מקרקעין יהיה עורך דין אשר מומחה בדיני התכנון והבנייה, בקיא לפני ולפנים בדיני החוזים, מתמחה בדינים העירוניים, מומחה למיסוי מקרקעין וכן מבין באנשים. כל התכונות הכללו קריטיות לעבודתו של עורך הדין, כפי שנראה מפירוט השלבים בעבודתו.

 

כשירות הצד שכנגד

אחד הצעדים הראשונים בהם ינקוט עורך הדין בעסקה שלכם, יהיה בחינת הכשירות של הצד שכנגד, המוכרים או הקונים. עורך הדין יאמת את זהות הקונים או המוכרים, את כשירותם לעמוד בתשלומים להם התחייבו והיעדר רישום כנגדם במרשם פושטי הרגל, מרשם החייבים המוגבלים וכדומה. בדיקה זו תיתן אור ירוק לעסקה שלכם ובכך עורך הדין יחווה דעתו כי העסקה יכולה להיות משתלמת וטובה מבחינה משפטית.

 

בחינת הדירה

לאחר שבחן את המוכרים או הרוכשים, עורך הדין של הקונים יעבור לבחינת הנכס אותו מעוניינים לרכוש. עורך הדין יוודא כי הנכס רשום כהלכה על שם המוכרים, כי לא רשומים עיקולים או הערות אזהרה על הדירה, כי בנסח הטאבו הכל רשום כשורה, יוודאו כי רישומי הנכס בעירייה כשירים וכן את תקנון הבית המשותף, ככל שהדירה היא חלק מבניין.

כמו כן, עורך הדין יבחן כי תוכניות הדירה תואמות את הבנייה בפועל וכי אין חריגות לא חוקיות בבניה, כי קיים טופס 4 לדירה וכן שכל האישורים ההנדסיים הדרושים התקבלו. בדיקה זו תאפשר לעורך הדין לאשר לא רק את הצד שכנגד אלא גם לאשר את הנכס עצמו.

 

עריכת חוזה

השלב הבא הוא ליבת העבודה של עורך הדין – ניהול מו"מ עם הצד שכנגד וניסוח חוזה לרכישת הדירה. הצדדים יחליפו טיוטות, יקצו סיכונים משפטיים ויגיעו להסכמות באשר לתמורה, לסנקציות במקרי הפרה וכדומה.

 

מס ורישום

לבסוף, עורך הדין יוודא מה הם המיסים שעליכם לשלם בעסקה וכיצד תוכלו לצמצם באופן חוקי את תשלומי המיסים. כמו כן, עורך הדין ירשום את הנכס על שמכם ויוודא כי העברת הבעלות בוצעה במלואה, מבחינה קניינית ומבחינה אובליגרטורית.

 

לסיכום

לסיכום, עורך דין מקרקעין נדרש למיומנויות רבות. עליו להיות בקיא בשלל דיסציפלינות משפטיות וללוות עסקאות מקרקעין מתחילתן ועד סופן.

עורך דין מקרקעין

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין מקרקעין
כל מה שצריך לדעת על עורך דין מקרקעין

בכל עסקת מקרקעין שתעשו, יהיה עורך דין מקרקעין אשר ילווה את העסקה. תפקידו של עורך הדין יתחיל בשלבים המוקדמים ביותר של עסקת המקרקעין ויימשך עד לתום העסקה. חשוב לדעת מי