יחסי ממון בין בני זוג – הסבר משפטי

במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, יתכן שיצטבר רכוש רב יותר מאשר הרכוש שהיה בידיהם קודם לכן. למרבה הצער, במקרי גירושין ייתכנו סכסוכים סביב סוגיית הרכוש המשותף, ולכן חשוב להכיר את ההיבטים המשפטיים סביב יחסי הממון לאחר פקיעת הנישואין וכיצד להתמודד איתם.

 

חוק יחסי ממון

חוק יחסי ממון בין בני הזוג קובע את האופן בו יחולק הרכוש במקרה של גירושין או פטירת אחד מבני הזוג. לפי החוק, שווי הרכוש שנצבר במהלך הנישואין יחולק שווה בשווה בין שני בני הזוג בעת פקיעת הנישואין, על בסיס עיקרון איזון משאבים. סוגיית חלוקת הרכוש לאחר הגירושין עשויה להביא למחלוקות קשות, ולכן חשוב להתייעץ עם עו"ד גירושין על מנת להשיג את התוצאות האופטימליות במקרה של סכסוך גירושין.

 

מה נחשב רכוש משותף?

כשבני זוג מתגרשים, הרכוש שצברו במהלך הנישואין נחשב לרכוש משותף ויתחלק ביניהם שווה בשווה. רכוש אישי שנקנה על ידי אחד מבני הזוג טרם החתונה, יישאר בחזקתו לאחר הגירושין. עם זאת, המצב מורכב יותר, משום שנכסים אישיים עשויים להפוך לרכוש משותף, למשל במקרה בו האישה רכשה דירה טרם הנישואין ושני בני הזוג גרו בה יחד. כדרך להתמודד עם המורכבות הזו, זוגות רבים בוחרים לחתום על הסכם ממון.

 

הסכם ממון

הסכם ממון הוא הסכם בין בני הזוג המגדיר באופן מפורש כיצד יחולקו הנכסים של בני הזוג לאחר הגירושין. הסכם ממון ניתן לקבוע טרם הנישואין או במהלכם, כאשר הסכם שנערך לאחר הנישואין דורש אישור של בית דין דתי או בית משפט לענייני משפחה והסכם שנחתם טרם הנישואין יכול לקבל אישור אצל נוטריון או בבית המשפט לענייני משפחה.

 

חשיבותו של הסכם ממון

לעיתים, במהלך הנישואין צוברים רכוש רב ונכסים, שחשוב מאוד להגן עליהם כדי למנוע אובדן כלכלי. הסכם ממון נועד לממש את האינטרסים שלכם ולמנוע סכסוך כלכלי שיגבה מכם מחיר אישי וכספי במקרה של גירושין. בנוסף, הסכם ממון הוא דרך לייצר מערכת יחסים בריאה המבוססת על הדדיות ואהבה ולא על אינטרסים כלכליים.

 

למה לשים לב בעת קביעת הסכם ממון?

ראשית, ההסכם צריך לכלול סנקציות כמו פיצוי כספי במקרה שאחד הצדדים בהסכם לא יכבד אותו. בנוסף, משום שדירה היא לרוב הנכס המשותף הכי יקר של בני הזוג, יש לקבוע הוראות בנוגע לעתיד דירת המגורים במקרה של גירושין. לבסוף, הסכם ממון צריך לכלול התחייבויות במקרה שלצדדים ישנם נכסים עסקיים, כולל נכסים מוחשיים ומוניטין עסקי.

 

סיכום

הכרת ההיבטים המשפטיים של יחסי ממון בין בני זוג וחתימה על הסכם ממון הן חיוניות עבור נישואין בריאים ובטוחים. כל מערכת יחסים היא אינדיבידואלית, ולכן יש להתייעץ עם עו"ד לענייני משפחה טרם נקיטת כל פעולה במקרה של מחלוקות על רכוש.

יחסי ממון בין בני זוג

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין משפחה
יחסי ממון בין בני זוג – הסבר משפטי

במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, יתכן שיצטבר רכוש רב יותר מאשר הרכוש שהיה בידיהם קודם לכן. למרבה הצער, במקרי גירושין ייתכנו סכסוכים סביב סוגיית הרכוש המשותף, ולכן חשוב להכיר