חושבים על הורות משותפת? אלו שלושה דברים שאתם צריכים לדעת

בעת תכנון החיים העתידיים שלנו, אנחנו יכולים לבחור בדרכים אחרות מאלו שהסובבים אותנו בחרו. הורות משותפות היא אחת הדוגמאות המעניינות והיפות לכך שניתן להקים תא משפחתי בשותפות ללא חתונה או זוגיות. עם זאת, לפני נקיטת צעד גדול שכזה בחיים, עלינו להבין כמה דברים על הנושא. במאמר זה נפרט לכם על שלושה דברים שאתם צריכים לדעת בנושא הורות משותפת

 

חשוב מכל – חתימה על הסכם

כשגבר ואישה מעוניינים להביא ילד לעולם בהורות משותפת, הם לוקחים על עצמם אחריות גדולה. לפני התחלת הקשר והתהליך, יש לחתום על הסכם משותף בלווי עורך דין מקצועי לענייני משפחה. עו"ד מיומן בתחום כדוגמת עו"ד פיינברג יוכל לעזור לכם בתהליך ולהיות איתכם רגע לפני ההחלטה הגדולה והמרגשת.

הסכם הורות משותפת למעשה הוא חוזה בין שני הצדדים המחליטים להביא ילד לעולם, זה לא משנה מה מינם של בני הזוג והאם מדובר בזוג גאה. בחוזה הזה על שני הצדדים לפרט את תנאי ההורות המוסכמים מראש, יחד עם ההסדרים הכלכליים, תשלומי המזונות, חלוקת הזמן עם הילד, כיצד יקבלו את ההחלטות הקשורות לגידולו וכן הלאה. ככל שהחוזה יהיה יותר מפורט, כך יהיה ניתן למנוע אי נעימויות ומחלוקות בעתיד בין שני הצדדים.

את ההסכם ניתן לאשר אך ורק לאחר לידת התינוק בבית המשפט לענייני משפחה. כמו כן, שימו לב כי בית המשפט לא מחויב לפסוק על פי ההסכם אלא עבור טובת הילד. בעת שההסכם מאושר וקביל על פי חוק, ניתן לשנותו במידה ואחד ההורים מעוניין בכך, אך הדבר יצטרך אישור ושכנוע בית המשפט כי יש סיבה לבצע זאת.

 

כניסה להריון – יש לעגן בהסכם הליך רפואי

בהורות משותפת קיימות שתי דרכים עיקריות לכניסה להריון – הזרעה טבעית או הפריה חוץ גופנית. האופציות יכולות לנוע גם בין ביצוע יחסי מין, הזרעה ביתית עצמאית, הזרעה באמצעות גורם רפואי כמו מרפאת פוריות וכן הלאה. במידה והתהליך הטבעי אינו עובד, הזוג יכול לפנות להליך פוריות של הפריה חוץ גופנית.

במידה וההורים מעוניינים לבצע הפריה חוץ גופנית, עליהם להכניס כמה סעיפים בנושא להסכם ההורות המשותף, אחרת לא יהיה ניתן לבצע את ההליך הרפואי. בין היתר, האב צריך להצהיר כי הוא מודע לחובותיו כלפי הילד, והאם צריכה להצהיר כי היא אינה אם פונדקאית אלא האם שתגדל אותו.

 

רישום הילד

כאשר הילד נולד, יש לרשום אותו במרשם האוכלוסין המדיני. בבית יולדות קיימת עמדה של משרד הפנים, לשם היולדת מגיעה עבור רישום הילד. באותה העמדה גם מוסרים את שם המשפחה של הילד. את הנושא הזה יש להסדיר מבעוד מועד בחוזה בין שני הצדדים כדי להכריע מה יהיה שם משפחתו של הילד. על מנת לכתוב את שם האב בתעודת זהות, על האב לחתום על מסמך שנקרא "הצהרת אבהות" במעמד רישום הילד במרשם האוכלוסין.

עוד פיינברג

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם