חוקים וזכויות של עובדים זרים

בעידן זה של כלכלה גלובלית קיימת תופעה כלל עולמית של מהגרי עבודה אשר עוברים ממדינת מוצאם למדינה אחרת מתוך רצון למצוא הזדמנויות תעסוקה חדשות אשר יטיבו עם מצבם הכלכלי שלהם ושל משפחתם.

תופעה זאת לא פסחה גם על ישראל, בה ניתן למצוא עובדים זרים רבים ממדינות שונות בעולם.

למרבה הצער, לעיתים מעסיקים מקומיים עשויים לנצל את זרותם של מהגרי עבודה אלו ולא לתת להם את מלוא הזכויות המגיעות להם.

המדריך הבא יספק מידע חיוני אודות אופן ההעסקה של עובדים זרים בישראל על פי חוק והזכויות המגיעות להם.

 

מי רשאי להעסיק עובדים בישראל

רק מעסיק בעל היתר מתאים מרשות האוכלוסין וההגירה רשאי להעסיק עובד זר. על מנת להנפיק את ההיתר יש להגיש בקשה ולאחר שההיתר מונפק על המעסיק לשלם אגרה שנתית עבור אשרת השהייה של העובד ועבור רישיון. כמו כן, לא בכל ענף רשאים המעסיקים להעסיק עובדים זרים. רשימת הענפים שרשאים להעסיק עובדים זרים כוללת בין היתר את ענף החקלאות, הבניין, הסיעוד, מסעדות אתניות וענפי תעשייה ותשתיות.

 

אילו זכויות מגיעות לעובדים זרים

על המעסיק לספק לעובדים הזרים שהוא מעסיק מגורים הולמים. עבור מגורים אלו, רשאי המעסיק לנכות סכום מסוים משכרו של העובד, עד סכום מסוים אשר קבוע בחוק. בנוסף, חל איסור להחזיק בדרכון של העובד הזר בניגוד לרצונו ומעסיק שעושה זאת למעשה עובר עבירה פלילית. כמו כן, על המעסיק והעובד הזר להסדיר את יחסי העבודה שלהם בחוזה עבודה כתוב המפרט את תנאי ההעסקה. על החוזה להיות כתוב בשפה המובנת לעובד ועל המעסיק לתת לעובד הזר עותק של אותו חוזה.

בנוסף לזכויות אלו להם זכאים כל העובדים, בכל ענף תעסוקה קיימים חוקים ייעודים אשר נועדו לשמור על זכויות העובדים הזרים העובדים בענף זה. כך למשל אם עובד סיעודי עובד עבור אדם שנפטר או מאושפז בבית חולים לתקופה שעולה על 30 ימים, זכאי העובד לקבל את כל הזכויות המגיעות למפוטר.

 

מי אחראי לדאוג לזכויותיהם של העובדים הזרים

האחריות לטיפול בכל ענייניהם של העובדים הזרים מתחלקת בין משרד הפנים ומשרד הכלכלה. באשר לאחריות האכיפה הפלילית כנגד אלו שהפרו את זכויותיהם של העובדים הזרים, לשני המשרדים יש סמכויות מקבילות. כמו כן, על שר הכלכלה למנות מומחה משפטי עם ניסיון בנושאי זכויות עובדים על מנת לשמש ממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה. נוסף לכך, עובדים אשר מעסיקיהם פגעו בהם יכולים לפנות לקבלת ייצוג משפטי של עורך דין דיני עבודה אשר יוכל לסייע להם למצות את מלוא זכויותיהם.

לא פשוט להיות עובד זר במדינה רחוקה ולא מוכרת. למרבה המזל במדינת ישראל קיימים חוקים רבים אשר נועדו לסייע לעובדים להתאקלם ולקבל את תנאי המחייה הדרושים להם על מנת להצליח ולהשתלב בשוק התעסוקה המקומי ובמידה ומעסיקים מסוימים לא נותנים לעובדים הזרים שלהם את מלוא הזכויות המגיעות להם, קיימים מגוון גורמים אשר יכולים לסייע לעובד הזר להתמודד על מכשול זה.

 

אפריקאי

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פסק דין
עורך דין דיני עבודה
חוקים וזכויות של עובדים זרים

בעידן זה של כלכלה גלובלית קיימת תופעה כלל עולמית של מהגרי עבודה אשר עוברים ממדינת מוצאם למדינה אחרת מתוך רצון למצוא הזדמנויות תעסוקה חדשות אשר יטיבו עם מצבם הכלכלי שלהם