החזרי מס בגין שינויים במשכורת

רשות המיסים בישראל מתנהלת מול מילוני אנשים בכל רגע נתון, לכן גם אם קמה לכם זכות, ואתם זכאים להחזרי מס – יתכן שלא תקבלו אותם אם לא תעמדו על זכותם ותדרשו את כספכם מרשות המיסים.

רשות המיסים מדווחת כי במשך השנים הצטברו מיליארדי שקלים בקופת המדינה שצברו כתוצאה מגביית יתר. הרשות מעודדת עובדים לפנות אליה ולממש זכויות. לכן, הרשות פיתחה אתר נגיש אשר בו ניתן למצוא מידע עדכני ומפורט בכל סוגיות המיסוי. בנוסף לכך, הרשות פתחה בפני אזרחיה העובדים אפשרות להגיש בקשות בצורה מקוונת, כך שכיום אין צורך להגיע פיזית לרשות המיסים במקרים רבים.

 

אז איך בכלל המנגנון עובד?

ראשית, כדי להבין מדוע שינויים במשכורות עשויות לזכות עובד בהחזרי מס, יש לדעת שרשות המיסים מבצעת חישובי מס ברמה השנתית בנוסף לחישוב המיסי ברמה החודשית. כלומר אם עובד עבד מספר חודשים במהלך שנת מס, וקיבל משכורת גבוהה שממנה יש לנכות מיסים במדרגות מס שונות, ולאחר מכן עבד עד סוף שנת המס עם משכורת נמוכה – יתכן שאותו עובד זכאי להחזרי מס, בעבור המס החודשי ששילם כאשר נוכה ממשכורתו הגבוהה מס הכנסה, וזאת כיוון שחישוב מס נעשה הן ברמה החודשית והן ברמה השנתית. יש לזכור תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי ממס ההכנסה, שמפחיתות את גובה מס ההכנסה שעליהם לשלם. הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל עובד, כששווי נקודה, נכון ל-2020 הוא 219 ש"ח לחודש, שהם 2,628 ש"ח לשנה שלמה, קרי עד משכורת העומדת על 5,913 שקלים אינה מחויבת במס בהינתן קבלת נקודות הזיכוי הבסיסיות.

לשם המחשה, אם עובד עבד כ- 3 חודשים במקום בו משכורתו עמדה על כ- 10,000 שקלים, ובייתר השנה השתכר בסכום העומד על כ- 3,000 שקלים, בסוף השנה, רשות המיסים עשויה להכיר בכך שהעובד שילם מס יתר ברמה השנתית ולכן תזכה אותו על עודף כספי המיסים ששילם.

 

מי זכאי להחזרי מס? דוגמאות נפוצות

אם עובד פוטר או התפטר, הוא עשוי להיות זכאי להחזרי מס בגין שינויים במשכורת, גם אם העובד זכאי לדמי אבטלה מביטוח לאומי. החישוב יתבצע באופן שתואר לעיל, וכמובן יתחשבו בהכנסות מדמי האבטלה.

אם עובד יצא לחופשה ללא תשלום יותר מחודש ימים יתכן ומגיעים לעובד החזרי מס בגין תקופה זו.

אם רשות המיסים הכירה בכך שעובד זכאי לנקודות זיכוי נוספות במהלך שנת המס, אזי יתכן וברמה השנתית העובד שילם מס יתר ולכך יהיה זכאי להחזרי מס בתום שנת המס. נקודות זיכוי ממס הכנסה יכולות להינתן מסיבות רבות, ומומלץ לבדוק זכאות – מקרים שכיחים בהם קיימת זכאות לקבלת נכות זיכוי הם: בגין סיום תואר, נקודות זיכוי בגין בן זוג שלא עובד, ילדים בגילאים שונים, בגין שירות צבאי או לאומי ועוד.

 

איך מגישים בקשה להחזרי מס בגין שינויים במשכורת?

כדי לקבל החזרי המס יש להעביר לרשות המיסים טופס 106 מכל מעסיק שעבדתם אצלו, בשנות המס אשר בעבורן בקשתכם הוגשה, טופס 106 למעשה כולל ומסכם את כלל הנתונים של המשכורת שקיבל עובד אצל המעסיק. המעסיק מחויב להעביר לעובד שלו את הטופס עד ליום 31.03 בשנה החולפת. במקרה של שכירים, יש להגיש טופס 135. טפסים המעידים על הכנסות נוספות, אישורים רלוונטיים בכל מקרה לגופו כמו טופס המעיד על נתוני בן או בת הזוג וזכאותם.

זכרו! ניתן להגיש בקשה להחזרי מס עד 6 שנים מתום שנת המס שעבורה מבוקש ההחזר. בדקו עכשיו באתר: https://taxes-refund.co.il.

חשבונות

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איש עם מסמך
דיני מיסים
החזרי מס בגין שינויים במשכורת

רשות המיסים בישראל מתנהלת מול מילוני אנשים בכל רגע נתון, לכן גם אם קמה לכם זכות, ואתם זכאים להחזרי מס – יתכן שלא תקבלו אותם אם לא תעמדו על זכותם