האם יש הבדל בין נכות מעבודה או ממחלה

סוגי התאונות שאנשים עלולים לעבור הן רבות מספור: תאונות עבודה, מחלות קשות, רשלנות רפואית, פגיעות נפשיות ועוד.

אך מה ההבדלים בניהן מבחינת ההליך שיש לעבור מול ביטוח לאומי בעת תביעה? מאמר זה יעשה סדר ויעזור לכם להבין האם יש הבדל בין נכות מתאונת עבודה או ממחלה.

 

מה היא תאונת עבודה?

תקנות הביטוח הלאומי קובעות כי אם אדם חווה תאונה תוך כדי העבודה או בעקבות העבודה, הוא יכול לתבוע פיצויים מביטוח לאומי. גם במקרה והאדם חווה את התאונה בדרך למקום עבודתו או בחזרה ממנו, כתאונת דרכים למשל, גם כאן מדובר בפגיעת עבודה.

 

נכות ממחלה: כיצד לתבוע את זכויותיכם

סוג נוסף של פגיעות אשר בגינן ניתן לתבוע את ביטוח לאומי, הינו תביעה עקב מחלות שונות אשר מביאות למגבלות ונזקים ארוכי טווח. מדובר במחלות מכל סוג: מחלות לב, ריאות, סוכרת, סרטן, פרקינסון, בעיות אורתופדיות, לקויות ראייה, מחלות דם, מחלות עור, ועוד.

 

אז מה ההבדל בין תאונת עבודה ובין פגיעה ממחלה?

באשר להליך אשר עליכם לעבור כאשר אתם תובעים את הביטוח, אין הרבה שוני. ראשית עליכם יהיה לאסוף את כלל המידע הרפואי אשר בידיכם: תיעוד המחלה או הפגיעה, ביקורים אצל רופאים, צילומים, חוות דעת ועוד. את המידע הרפואי אתם מגישים יחד עם טופס תביעה.

 

טפסי תביעה: כל מה שאתם צריכים לדעת

סוג התביעה עצמו אמנם שונה בין עבודה לבין מחלה, אך בכל מקרה עליכם יהיה למלא טופס תביעה כדי לוודא שאתם מקבלים את הזכויות שלכם. יש למלא את הטופס בצורה המפורטת ביותר ולצרף כל מסמך רפואי שברשותכם.

 

השלב הבא: הוועדה הרפואית

לאחר הגשת הטפסים (וכדאי לוודא שאתם מגישים אותם בצורה המסודרת והמפורטת ביותר), תזומנו לוועדה רפואית אשר בה מתבצעות תקנות הביטוח הלאומי קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה או לנפגעי מחלה. תעברו בדיקות של רופאים מטעם הביטוח הלאומי והם יעיינו בתיק הרפואי שלכם. לאחר מכן תיקבע לכם דרגת הנכות.

 

מה היא דרגת נכות?

ביטוח לאומי מסווג לפי אחוזים את הנכות הרפואית שלכם ואת דרגת אי הכושר, כלומר באיזו רמה אתם לא מסוגלים לעבוד או באיזה רמה מסוגלותכם לעבודה הצטמצמה. בהתאם לאחוזים אלו נקבעת רמת הקצבה החודשית המגיעה לכם.

 

מבולבלים? אתם לא לבד

זכרו כי על אף שההליך עלול להיראות מייגע, תוכלו להיעזר בעורך דין מוסמך לענייני תביעות שילווה אתכם לאורכו, יתמוך בכם ויעשה לכם סדר בטיפול בתביעה.

 

לסיכום

ניתן לתבוע את ביטוח לאומי בשל תאונת עבודה או בשל מחלה. בכל מקרה יש לעבור הליך דומה: החל מתיעוד המסמכים הרפואיים והגשת מסמכי התביעה, דרך וועדה רפואית וקביעת אחוזי נכות. מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי בעת שניגשים לתהליך. אתם לא לבד!

 

נכים

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
משקל
עורך דין דיני עבודה
האם יש הבדל בין נכות מעבודה או ממחלה

סוגי התאונות שאנשים עלולים לעבור הן רבות מספור: תאונות עבודה, מחלות קשות, רשלנות רפואית, פגיעות נפשיות ועוד. אך מה ההבדלים בניהן מבחינת ההליך שיש לעבור מול ביטוח לאומי בעת תביעה?