האם ניתן לפטר עובדת בהיריון ומהו התהליך

אין כל ספק, שהריון הוא חלק טבעי ובלתי נמנע מהחיים והוא משפיע על נשים יותר מכולנו. שינויים פיזיולוגיים, ביולוגיים וחברתיים הם חלק אינטגרלי מתהליך ההיריון. בתוכם יכולים להיכלל ניסויי פיטורים נגד אישה בהריון, ומשם אנחנו נכסים למים סוערים ומורכבים. רק תחת נסיבות מאוד ספציפיות ניתן לפטר אישה בהיריון, וחשוב מאוד להבין אותן.

 

מחסום ששת החודשים

פיטורי אישה בהיריון יכולים לקרות תחת מספר מאוד מוגבל של חוקים ונהלים. המגבלה הראשונה מתייחסת לששת החודשים הראשונים שלה בעבודה שלה. ניתן לפטר אישה שנמצא בהיריון, אך ורק אם קיבלה הודעה לפני פיטורים לפני שתמו שישה חודשי העסקה מלאים במקום העבודה שלה ורק אם הפיטורים נכנסים לתוקף לפני סוף החודש השישי.

על כל מקרה, מעסיק חייב לקבל אישור מהממונה על חוק עבודת נשים כדי לקדם תהליך שכזה., על כל מקרה של אי צדק, פנו לעורך דיני לדיני עבודה, כמו עורך דין חן.

 

הגנה בפני פיטורים

למעסיק אסור להגיש מכתב פיטורים, לא משנה מהי הסיבה, לאישה בהיריון. זה מעיד על חוסר תום לב ויכול לעלות לו הרבה מאוד כסף בפיצויים. למעסיק מותר לפטר עובדת במידה ואכן יש לכך עילה, אך אסור לו להגיש לה מכתב לפני פיטורים במהלך ההיריון, גם אם סיון העבודה נופל אחרי תקופת החודשיים של אחרי הלידה.

 

בקשה להיתר פיטורים

כל מעסיק שאכן יש לו סיבה מספיק טובה לפטר אישה במהלך הריונה, חייב לעשות זאת באמצעות השגת היתר לפיטורים. כדי להגיש טופס זה, צריך להגיע פיזית למשרדי הממשלה בתל אביב ולהגיע עם שפע של טפסים, אישורים והצדקות ההולמות את העילה שלו לפיטורי העובדת בהיריון.

לאחר שליחת המסמכים לאישור היתר הפיטורים, המעסיק מחויב להודיע לעובד על התהליך ולהציג איזה מסמכים הועלו כדי לקבל את ההיתר. לעובדת יש גם זמן להגיב על ההאשמות נגדה.

 

עורך דין לדיני עבודה

עורכי דין כמו עורן דין חן – משרד לדיני עבודה מתעסקים בדיוק בנושאים אלו. בסופו של דבר, תהליך בקשת היתר לפיטורים מצריך בירור מול הממונה על חוק עבודת נשים וצריך להצטייד בכלים הנכונים כדי להגן על זכותן להליך הוגן מול המעסיק. מדובר בהליך לא נעים, פולשני ומאוד ביקורתי וצריך את התמיכה המשפטית הנכונה לצידכן.

 

מילים אחרונות

עובדות ומעסיקים יקרים, זכרו שהחשוב ביותר הוא לזכור שכולנו בני אדם. מצד אחד, למעסיק יש זכות לפטר כל עובד או עובדת שפוגעים באיכות העבודה, אך מצד שני חובה להתייחס למצבם של כל אחד ואחת ולפעול בדרכים הוגנות ובתום לב. פיטורי אישה בהיריון נחשבים להליך מאוד מורכב ועל המעסיק להבין כמה שינויים קורים בשלב זה שיכולים להשפיע על ביצועיה. היו שקולים והוגנים בצעדיכם. בהצלחה לכל הצדדים.

עוֹבֵד

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אישה הרה
עריכת דין
האם ניתן לפטר עובדת בהיריון ומהו התהליך

אין כל ספק, שהריון הוא חלק טבעי ובלתי נמנע מהחיים והוא משפיע על נשים יותר מכולנו. שינויים פיזיולוגיים, ביולוגיים וחברתיים הם חלק אינטגרלי מתהליך ההיריון. בתוכם יכולים להיכלל ניסויי פיטורים