מתי בית הדין הרבני ידחה תביעה לשלום-בית – ומה כולל ההליך?

תביעות שלום בית הן בדרך כלל דרישה ליישב את ההדורים בין זוג שמבקש לסיים את מערכת היחסים, בצורה מכובדת ומכבדת.

אבל לעיתים רחוקות, ישנם הליכי גירושין בהם בית הדין הרבני מזהה כי תביעת שלום בית נועדה ליצור מניפולצת שווא ולהטעות את כל המעורבים בעניין, כדי להניע פעולות לטובת אחד מהצדדים.

במקרה כזה, רשאי בית הדין לדחות את תביעת שלום הבית ולאפשר לצדדים לבצע הליך גירושין בדיוק כפי שהם מצפים לו, בכדי לקבל את התוצרים של הפרידה המיוחדת.

 

תביעות שלום בית – לא חייבות להתקיים בכל מחיר

באופן עקרוני, ברגע שאתם או בן הזוג שלכם מגיש תביעה לשלום בית, בית הדין הרבני מבצע בדיקות רבות על מנת לקבוע האם מדובר בתביעה אותנטית, עם ניסיון אמיתי ורצון אמיתי להביא לכדי שלום בית. בעיקר, בית המשפט מתייחס למניעים שגורמים לבן הזוג או בת הזוג להגיש את תביעת של מהבית, ההקשר הכללי של התביעה ואפילו לאופן שבו מגיבים כל הצדדים המעורבים בסיפור, לאופן הגשת התביעה. אם ולו לרגע אחד, עולה חשד מצד בית המשפט לניסיונות מניפולציה או לחוסר תום לב במהלך ההגשה של תביעת שלום בית, יכול בית המשפט לפעול בשתי דרכים. ראשית, לדחות על הסף את תביעת תשלום הבית ולחייב את הצדדים להגיע אל בית המשפט כדי לבצע את הליך הגירושין במלואו. שנית, יכול בית המשפט לשלוח את הצדדים המעורבים לניסיון גישור, אצל מגשר מקצועי ומיומן. המגשר יבחן לעומק את המניעים שגרמו הצדדים להגיש בקשת שלום בית ויגבה האם מדובר על החלטה אותנטית בלב שלם. עם המגשר קובע כי זו היא באמת החלטה שבאה ממקום של רצון טוב לשפר את מערכת היחסים בין בני הזוג בבית, בית המשפט יכול לקבוע את המשחה עליך ואף לתייג את אחד מבני הזוג בתור "מורד" אם הוא לא מוכן להתחייב להליך כמות שהוא. לפרטים נוספים ניתן לפנות לאתר https://saveadate.co.il.

 

תביעה שבאה מרצון לשקם

מייסודה, צביעת שלום בית היא תביעה שנועדה לשקם את המצב האישי שבין שני בני הזוג, ואף להחזיר את המצב לקדמותו עד כמה שאפשר. גם אם אתם לא בטוחים שזהו היא ההחלטה הנכונה לכם, שווה לבדוק את האופציה הזאת ואולי תגלו שאתם חוזרים להיות משפחה מאושרת.

תביעה שבאה לתקן תביעת שלום בית היא תביעה יסודה הכוח להחזיר את בן הזוג הסורר אל חיק משפחתו. הבסיס הוא רצון להחזיר את היחסים למיטב עם ולאפשר תיקון של כל העוולות אל מול המשפחה.
סמכות משפטית מלאה  בית המשפט יכול לקבוע מהי מידת האמינות של תביעת שלום בית, ולפיה לפעול.
בחינה של אמינות התביעה  פעילות גישור יכולה לעזור לקבוע את האמינות ולבסס את תביעת שלום הבית.

 

כלי משפטי

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם