בוררות עסקית – מגמות ושינויים בעשור האחרון

בעשור האחרון חלו מגמות ושינויים משמעותיים בתחום הבוררות העסקית בישראל. יותר ויותר חברות ויזמים בוחרים בבוררות כדרך ליישב סכסוכים מסחריים, במקום להסתבך בהליכים משפטיים ארוכים ויקרים בבתי המשפט.

 

הסיבות לבחירה בבוררות עסקית

  • בוררות מאפשרת פתרון מהיר ויעיל של סכסוכים.
  • מדובר בהליך זול ופשוט יותר מאשר תביעה משפטית.
  • בוררות מתאפיינת בגמישות רבה, ומאפשרת לצדדים להתאים את ההליך והפתרון לצרכים הספציפיים שלהם.
  • העלייה בפופולריות של הבוררות מעודדת שינויים בתחום.

אלה הן המגמות והשינויים העיקריים בבוררות עסקית בישראל בעשור האחרון:

 

התמקצעות של ההליך

המגמה של התמקצעות בתחום הבוררות העסקית בולטת בשנים האחרונות. יותר ויותר עורכי דין ומגשרים בוחרים להתמחות ולהעמיק את הידע שלהם בבוררות, במקום בהליכים משפטיים רגילים. גורמים רבים תורמים למגמה זו. ראשית, הפופולריות הגוברת של הבוררות ככלי ליישוב סכסוכים עסקיים. שנית, העלייה במודעות של הציבור והעסקים ליתרונות הבוררות. שלישית, הקמתו של מרכז הבוררות והגישור במשרד המשפטים אשר מוביל את המהלך.

כתוצאה מההתמקצעות, הליכי הבוררות הופכים להיות מורכבים ומעמיקים יותר. נעשה שימוש גובר במומחים ובחוות דעת, הפרוצדורה מתוחכמת יותר וכן הלאה. מחד זה מוביל לבוררות מקצועית ואיכותית יותר. מאידך, יש חשש שהדבר יפגע ביתרונות הבוררות כהליך פשוט, זול ומהיר יחסית. קיים ויכוח בקרב אנשי המקצוע האם כדאי ל"משפטיזציה" של הבוררות או שמא עדיף להשאיר אותה כלי פשוט וזמין יותר לעסקים קטנים. למידע נוסף היכנסו אל https://www.borerut.com

 

ריבוי בתי בוררות

קמים בישראל בתי בוררות רבים ומגוונים, כדי לענות על הביקוש הגובר לבוררויות. ההבדלים ביניהם משתקפים בעלויות, במקצועיות ובאופן ניהול ההליך. לעיתים מדובר בבוררות אד הוק שמתנהלת באופן פרטי על ידי הצדדים, ולעיתים בבתי בוררות מוסדרים.

 

גיוון תחומי הבוררות

אחת המגמות הבולטות בתחום הבוררות העסקית היא הרחבה של סוגי הסכסוכים בהם נעשה שימוש בבוררות. בעבר, בוררות שימשה בעיקר ליישוב סכסוכים "קלאסיים" כמו חוזים ועסקאות מסחריות. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בתחומי השימוש בבוררות, הן מבחינת סוגי הסכסוכים והן מבחינת סוגי המשתמשים.

כיום נעשה שימוש הולך וגובר בבוררות ליישוב סכסוכי עבודה, נזיקין, דיני משפחה, ירושה, נדל"ן ועוד. גם מגזרים ואוכלוסיות שונות כמו המגזר החרדי, המגזר הערבי ועסקים קטנים מגלים עניין רב יותר בבוררות כדרך חלופית לבתי המשפט. ניכר כי בוררות הופכת להיות רלוונטית ונגישה יותר עבור מגוון רחב יותר של משתמשים פוטנציאליים. מגמה זו צפויה להמשיך ולגבור בשנים הקרובות.

 

שכיחות בחוזים מסחריים

סעיפי בוררות בחוזים מסחריים נהיים שכיחים יותר ויותר. חברות קובעות כי כל סכסוך ביניהן יוכרע בבוררות פרטית, ובכך הן חוסכות זמן וכסף במקרה של סכסוך. חברות גלובליות הפעילות בישראל אף מגדירות תנאי בוררות מחייבים בחוזיהן.

 

בוררות פשוטה ומהירה

בוררות מהירה "בתוך 48 שעות" הופכת פופולרית יותר בקרב חברות שעוסקות בסכסוכים קטנים בהיקפם הכספי. לדוגמא סכסוכי היקף חיוב מע"מ בעסקאות קטנות, בהם הרצון הוא לפתור את הבעיה במהירות המרבית האפשרית.

כל מה שצריך לדעת 1בוררות

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בוררות עסקית - מגמות ושינויים בעשור האחרון
עריכת דין
בוררות עסקית – מגמות ושינויים בעשור האחרון

בעשור האחרון חלו מגמות ושינויים משמעותיים בתחום הבוררות העסקית בישראל. יותר ויותר חברות ויזמים בוחרים בבוררות כדרך ליישב סכסוכים מסחריים, במקום להסתבך בהליכים משפטיים ארוכים ויקרים בבתי המשפט.   הסיבות