בדיקת אבהות – דגשים שחשוב להכיר

לעיתים, לאחר מפגש מיני בין גבר לאישה שאינם במערכת יחסים ממוסדת, עשויה האישה להתעבר ולהיכנס להיריון. במידה והיא מחליטה לשמור את ההיריון, אזי חלות על אביו של הילד חובות והתחייבויות, לצד זכויות רבות מתוקף היותו האפוטרופוס שלו. לכן, יש צורך בבדיקת מעבדה שתוכיח באופן חד משמעי את אבהותו.

ניתן לערוך את הבדיקה במרפאה שהוכשרה לכך, אך ההשלכות הרות הגורל של התוצאה מעניקות לה תוקף משפטי משמעותי, ולכן זהו לעיתים תהליך ששווה לעבור בליווי של עורך דין דיני משפחה.

 

בדיקת אבהות עוברת בהליך משפטי

הנסיבות האפשריות לבדיקת אבהות קשורות למצבים מורכבים בחיים, בעיקר כאשר נוצר היריון לא צפוי. הרצון לערוך בדיקת אבהות יכול להגיע משני הצדדים, ומידת ההשפעה העצומה של תוצאות הבדיקה על ההווה והעתיד של חייהם, מביאה אותם לבדוק על מנת להכריע אחת ולתמיד.

בשל ההשלכות המשפטיות של תוצאת הבדיקה, הגשת בקשה לבדיקת אבהות נעשית על ידי פנייה לבית המשפט. את ההליך רצוי לעבור בליווי עורך דין לענייני משפחה.

 

נסיבות לבדיקת אבהות

ישנם מספר תרחישים בהם מוגשות בקשות לבדיקת אבהות, בקרב נשים וגברים גם יחד:

  • רווקה שנכנסה להיריון ומעוניינת לדעת האם גבר ספציפי הוא אבי ילדיה.
  • גבר נשוי שנחשד כי הוא אב לילדים מחוץ לנישואים.
  • אדם שהכניס אישה נשואה להיריון ומבקש לדעת אם הילד שלו.

 

המשמעות המשפטית של בדיקת אבהות

בשל העובדה שהגשת הבקשה לבדיקת אבהות מתבצעת דרך פנייה לבית משפט, השופט בתמורה מוציא צו, המחייב את האב הפוטנציאלי לעבור את הבדיקה, בין אם הוא זה שיוזם את הבדיקה ובין אם לאו. חשוב להבהיר כי במידה והאישה היא זו שמגישה את הבקשה לבדיקת האבהות והגבר מסרב, בית המשפט אינו רואה זאת בסבר פנים יפות, ואף יכול להאשים אותו בביזיון בית המשפט, וכן להוציא צו נוסף לעבור את הבדיקה. סירוב לצו שני עלול להסתיים בעונש מאסר.

 

השלכות הבדיקה

גילוי זהות האב בבדיקת האבהות, או שלילת זהותו כאב הילד, בעלת השלכות קרדינליות. במידה והגבר אכן מתגלה כאביו של הילד, הוא כאמור הופך לאפוטרופוס שלו באופן מידי, עליו לדאוג לכלכלו על פי חוק, הוא זכאי להחליט, יחד עם האם, לגבי חינוך הילד, וכן זכאי להסדרי ראייה. עם זאת, הוא גם חייב בדמי מזונות לאימו עד אשר ימלאו לילד 21 שנים, והילד אף יהיה רשאי לרשת את נכסיו של הגבר לאחר פטירתו.

אם הגבר הוא זה שיזם את בדיקת האבהות, ונמצא בבדיקה כי אינו האב, הוא רשאי להגיש בקשה לבית המשפט ולשלול זכויות מהאישה, לרבות זכות המזונות. כך או כך, מדובר בסוגייה מורכבת שדורשת טיפול וסיוע משפטי צמוד של עורך דין דיני משפחה המתמחה במקרים דומים ומורכבים כאלו.

עורך דין לענייני משפחה

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין לענייני משפחה
עורך דין משפחה
בדיקת אבהות – דגשים שחשוב להכיר

לעיתים, לאחר מפגש מיני בין גבר לאישה שאינם במערכת יחסים ממוסדת, עשויה האישה להתעבר ולהיכנס להיריון. במידה והיא מחליטה לשמור את ההיריון, אזי חלות על אביו של הילד חובות והתחייבויות,